Praca zdalna. Jak to rozwiązać?

Jeszcze kilkanaście lat temu stosunkowo mało pracowników wyobrażało sobie, iż realne będzie wykonywanie swoich obowiązków z wybranego przez siebie miejsca na ziemi. Aktualnie, szczególnie w czasie pandemii, większość z nas nie wyobraża sobie wyjścia z domu, jeśli nie jest to całkowicie konieczne, a posiadając dostęp do komputera i Internetu, sporo rzeczy można zorganizować bez wychodzenia z domu.

Na rynku dużą popularnością cieszą się freelancerzy z wielu branż. Przede wszystkim będą to: pracownicy IT, księgowi, specjaliści od marketingu, aktualnie jest także bardzo dużo ofert dotyczących szkolenia online w wybranej dziedzinie. Dla nich wszystkich praca zdalna jest doskonałym rozwiązaniem na trudne czasy, możliwością na osiągnięcie zysków na normalnym dla nich poziomie. Freelancerzy pracują na pojedynczych umowach i dla takich osób konieczne jest poszukiwanie kolejnych klientów.
Czym powinni dysponować, jeśli czeka ich praca w domu przez Internet? Wszystko zależy od sektora, w którym działają, jednak podstawowym wyposażeniem będą przygotowane dla nich oprogramowanie komputerowe a także komunikatory online, umożliwiające bieżący kontakt z klientem bądź prowadzenie szkolenia online dla szerszego grona kursantów.

Samodyscyplina to baza pracy zdalnej. Wynika to z tego, że nie ma obok osoby, która rozliczy z czasu spędzonego przed monitorem. Nie chodzi w tym przypadku o czas, a o osiągnięcie wyznaczonego celu. To jest niezwykle problematyczne w przypadku pracowników przyzwyczajonych do biurowej kontroli. Inaczej sprawa się ma w branży szkoleniowej, w której kontakt z uczestnikami odbywa się w wyznaczonym terminie, a w inny sposób będą wykonywały swoje zadania osoby realizujące projekty IT. W ich branży praca zdalna może być wykonana choćby w nocy, jeśli jest to najlepsza pora, kiedy można się faktycznie skupić na zadaniach.