Ustawa deweloperska – czy nowelizacja jest potrzebna?

Ustawa deweloperska budzi zawsze wiele kontrowersji. Obecnie postulowane jest wprowadzenie pewnych aktualizacji. Jak one dokładniej mają się przedstawiać? Co w zasadzie reguluje taka ustawa deweloperska? Ontym wszystkim powiemy poniżej…

Ustawa deweloperska – najważniejsze informacje

Przede wszystkim trzeba powiedzieć nieco o tym, co to w ogóle jest ta ustawa deweloperska. Otóż zasadniczo ma ona na celu ochronę nabywców mieszkań z sektora pierwotnego przed nieuczciwymi praktykami deweloperów.

Wprowadzono ją już dość dawno temu kiedy okazało się, że zbyt wielu deweloperów niestety po prostu znika z pieniędzmi. Co więcej także klienci nie byli zbyt uczciwi. Co zatem sprowadzono? Przede wszystkim jest to obowiązek posiadania umowy deweloperskiej pomiędzy obydwoma stronami, która jest poświadczona notarialne i obejmuje w zasadzie każdy aspekt kupowania mieszkania.

Zawarte są tam w zasadzie absolutnie wszystkie informacje dotyczące tego kto kupuje, kto sprzedaje, jak będzie przebiegała inwestycja itp. Ustawa także wprowadziła obowiązek posiadania rachunku powierniczego.

Planowane aktualizacje

W zakresie aktualizacji postulowana jest przede wszystkim konieczność zamknięcia otwartego rachunku powierniczego. Zasadniczo polega on na tym, że co jakiś etap budowy wprowadzane są środki finansowe, którymi inwestor może swobodnie rozporządzać. Od teraz będzie mógł dopiero dostać całą kwotę pod koniec inwestycji. Co więcej ma zostać wprowadzony także specjalny fundusz.

Szkolenia dla deweloperów

Podsumowując ważne jest to, aby deweloperzy zainwestowali w specjalne szkolenia dla deweloperów, na których dowiedzą się oni dokładnie, jakie teraz będą obowiązywały normy oraz także – jak nie dać się wykorzystać przez klientów.

Co więcej każdy deweloper powinien także zainwestować w prawa konsumentów szkolenie oraz użytkowanie wieczyste szkolenie. Warto dodać, że te szkolenia oczywiście powinny być odpowiednio wysokiej jakość tak, aby nauczyć się prawidłowych norm oraz ich wykorzystania w praktyce.

Dodaj komentarz