Ustawa pzp – co powinniśmy o niej wiedzieć?

Ustawa pzp – co powinniśmy o niej wiedzieć?

Ustawa PZP czyli Prawo Zamówień Publicznych, a w szczególności konkretne jej przepisy, są dość istotne w wielu firmach. Dlaczego? Co trzeba o nich wiedzieć? Skąd czerpać wiedzę? O tym wszystkim powiemy poniżej…

Zamówienia publiczne a prywatne przedsiębiorstwa

Przede wszystkim zapytać można, po co w ogóle firmom, które są prywatne, jakiekolwiek zamówienia publiczne. Otóż takie zamówienia dają możliwość rozwoju firmom, poszerzenia swojej działalności o nowe usługi itp.

Tutaj każdy przetarg czy konkurs jest jawny, oparty na zasadach uczciwej konkurencji, obiektywizmu oraz bezstronności. Innymi słowy rzecz ujmując dzięki takim przetargom publicznym jako firma mamy szansę znaleźć naprawdę najlepszego partnera, dostawcę czy też wykonawcę danej usługi.

Szkolenia z zamówień publicznych – konieczność

Trzeba jednak w tym momencie stanowczo podkreślić, że to wszystko nie jest jednak takie proste. Przetargi czy zamówienia publiczne kierują się bowiem bardzo konkretnymi wytycznymi oraz przepisami, zawartymi głównie właśnie w Ustawie PZP.

Przykładowo już do samego przetargu nie zostaną niektórzy dopuszczeni np. wykonawcy mający jakiekolwiek zaległości w ZUS. Warto także wspomnieć o tym, że istnieje bardzo wiele rodzajów samego przetargu np. przetarg ograniczony, nieograniczony, negocjacje z ogłoszeniem, dialog konkurencyjny, negocjacje bez ogłoszenia i wiele innych.

Jak zatem widać, przed złożeniem zamówienia publicznego lub przetargu trzeba naprawdę wiele się dowiedzieć na ich temat. Zdecydowanie najłatwiej jest zainwestować w przetargi szkolenia. Na nich właśnie dowiemy się, jak zgłosić firmę do przetargu, jak negocjować warunki, jakie dokumenty należy zebrać i jakie wymagania musimy spełniać zarówno jako wykonawca czy jako zleceniodawca.

Co ważne – dzisiaj bardzo wiele firm i instytucji publicznych organizuje szkolenia z zamówień publicznych, zatem nie będzie żadnego problemu ze znalezieniem ciekawego i często nawet mało płatnego szkolenia z zamówień publicznych. Warto także zainwestować w użytkowanie wieczyste szkolenie.