W pracy zdalnej postaw na skuteczną komunikację


Jeśli powinieneś lub chcesz przerzucić się na możliwości, jakie daje praca zdalna, przede wszystkim masz za zadanie się upewnić, że każdy z pracowników wie, co ma robić oraz jakie są bieżące cele.

Każdy z podwładnych powinien mieć precyzyjnie wytłumaczone swoje zadania, a ty jako szef najlepiej mu to objaśnisz rozmawiając na żywo. Przynajmniej masz możliwość na udzielenie wyjaśnień na pojawiające się z jego strony pytania i wątpliwości. W przypadku prostych rozmów online wystarczy Skype, jednak przy większych grupach można pomyśleć o inwestycji w dające większe możliwości oprogramowanie. Gdy w grę wchodzą szkolenia online taka opcja jest najbardziej korzystna.

Czasem nie istnieje potrzeba spotkań w ramach konferencji, świetnie sprawdzą się wówczas komunikatory, na przykład Google Hangouts, Skype. Na co dzień nasi podwładni korzystają z firmowych telefonów i można poprosić ich o zainstalowanie aplikacji WhatsApp, w przypadku, gdy jeszcze go nie posiadają. To najprostsza forma komunikacji umożliwiająca także przesyłanie zdjęć czy pozostawianie wiadomości głosowych. Zarządzanie pracą zdalną wymaga odmiennych środków komunikacji.

Ustalenie czasu pracy
Praca zdalna rządzi się swoimi prawami. Gdy zatrudnieni korzystają z komputerów służbowych, nierzadko instaluje się im całkowicie legalne oprogramowanie do kontroli czasu pracy. W innym przypadku bardzo trudne jest sprawowanie rzeczywistej kontroli nad poświęconym realizowaniu zadań czasie. Ogólnie widzimy, czy dana osoba jest tak samo wydajna co w siedzibie firmy. Powinna jednak każdego dnia zdawać raport dotyczący wykonanych czynności. Niektóre zawody umożliwiają wprowadzenie zadaniowego czasu pracy i jest to świetne rozwiązanie, jeśli zależy nam na efekcie, a nie na czasie potrzebnym do jego osiągnięcia.